DJI Drone Modelleri için (.dLog) Hakkında Bilgiler ve Gerekli LUT Paketleri

Merhaba değerli Drone kullanıcıları sizler için harika içerikler hazırladık. Havadan Çekim Görüntüleme ve DJI Drone ve Ekipmanlarının satışını yapan firmamız sizlere nasıl içerikler sunuyor, bu içerikleri sunarken hangi bilgilere sahip ekip arkadaşlarımız var ve Kalite hizmet vermek için kendimizi nasıl geliştirdiğimizi deneyimlerimizi ve DJI kullanıcısı Drone ile çekimler yapan amatör veya lisanslı İHA pilotları için neler gerekli yerinde en iyi şekilde sizlerle paylaşacağız. Öncelikle yazımıza ve içeriğe başlamadan önce dikkatle blog sayfamızda ki bu yazı ve içeriği teknik bilgi ve nüansları kaçırmamak için detalı şekilde okumanızı tavsiye ederiz..

Fethiyekopter, deneyimlerini ve içeriklerini sizlerle paylaşıyor.

Öncelikle gelelim .LOG çekim tekniğine, nedir bu .LOG çekim ve ne işe yarar, kimler kullanır, ne gibi avantajları vardır. İşte size çekimlerinizde hayat kurtaracak bir teknikten bahsedeceğiz.

Prodüksiyon Çekimler ve Sinema Sektörü içinde yıllardır kullanılan bu teknik aynı zamanda erişilebilirliği artan gelişmiş video kaydı yapabilen Full Frame cihazlar ve Drone teknolojisi ile bizlere sunulmaya başladı. Video kaydı yapan Elektronik işlemcili aynalı veya aynasız Kompakt Sinematik bazı cihazlarda örneğin Sony modellerinde sLOG, Fujifilm modellerinde fLOG, DJI Drone modellerinde ise dLOG olarak geçen bu kayıt türü sizlerin bir sunum reklamı hazırlamak, Sinematik videolar ve klipler çekerken daha iyi renk aralığı sunmanız için oluşturulmuş bir dinamik aralık çekim izni veren moddur.

Örneğin kameranızı direkt olarak kayıt moduna aldığınızda hali hazırda sizlere (NORMAL) mod üzerinden gözünüzle gördüğünüz renk aralıkları cinsinden 2 boyutlu bir görüntü oluşturup bilgisayarınızdaki editör programları üzerinden varsa kendi ayarlarınız ile ufak tefek renk düzenlemeleri, ışık ayarları, parlaklık veya kontrast gibi çok aralık vermeden minik dokunuşlar yapabileceğiniz çekim türüdür.

Fakat .LOG modu tabiri caizse Fotoğraf Makinelerinin Fotoğrafta çekmiş olduğu .JPEG formatı yanında oluşturulan .RAW formatının birebir emsali Video formatları içinde .LOG olarak geçmektedir. Yani siz .RAW formatı üzerinden dilediğiniz tüm aralıklarda en ince ayrıntısına kadar üzerinde düzenleme yapabildiğiniz Fotoğraflarınızın, Video formatları karşılığında en iyi Renklendirme, Işık, Gama ayarlarını yapabileceğiniz format .LOG modudur.

Hizmetini verdiğimiz ve Satışını yaptığımız DJI Drone modellerinde ayarlar menüsüne Çekim seçenekleri içinde yaklaşık 7-8 mod bulunmakta olup düzenleme ile uğraşmayacakların en sık tercih ettiği, NORMAL çekim, bahsettiğimiz konu olan .DLOG ve Cinelike gibi birden fazla modlar bulunmaktadır. Bunların içinden eğer ki NORMAL moddan çıkıp .DLOG mod ile çekim yaparsanız aşağıdaki örnekte yer alan bir görüntü çekmiş olacaksınız.

DJI Phantom 4 Pro ile .LOG olarak çekilmiş Görüntü (Videodan alıntı)

Gördüğünüz üzere Renk olarak daha Soft ve Canlılık bulunmayan bu görüntü Fethiye Ölüdeniz bölgesinde sabah 07:58 saatlerinde Jandarma gözetiminde izinli olarak çekilmiştir.Ölüdeniz kumburnu eşsiz manzarası üzerine videonun sol kadrajından parlak gün doğumu ile lense yansıyan bir güneş ışığı yansıması mevcuttur. Eğer bu görüntü normal modda çekilmiş olsaydı sol tarafa birazdaha kadrajı çevirdiğimizde Sol kısmın yüzde 20’sine tekabül eden alan beyaz parlak bir görüntü oluşturacak ve ana görüntümüzün bir kısmını malesef ki perdeleyecekti. Bizler işimizin gereği profesyonel olarak hizmet verdiğimiz bu alanda gün saatlerini hesaplarken içerik oluşturmada bize etken olabilecek yansıma ve güneş patlamalarını önlemek için gerekmedikçe ND filtre kullanmıyoruz, Aksine sizlere tavsiye ettiğimiz kendinizi editör programlarında ve işinizde geliştirip profesyonlelliğine taşıyacağınız .LOG çekim modu yani DJI Drone kullanıcısıysanız .dLOG çekim modu ile Videolar çekmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Profesyonelliğe adım atmanız için çalışmalarınızda muhakkak iyi renkler sunabilmeniz şart.

Bizlerin .dLOG ile çektiğiniz görüntüyü nasıl soluk ve renksiz halden canlı hale getirdiğimiz görüntü ise aşağıda yer veriyoruz.

DJI Phantom 4 Pro ile .LOG olarak çekilmiş Görüntü Renklendirmesi

Gördüğünüz üzere .dLOG olarak çekmiş olduğumuz görüntü ve Renklendirilmiş yani işlenmiş video görüntü arasında muhteşem bir fark var.

Sizler Cihazlarınız üzerinden Normal video kaydı ile yani REC.709 renk gamında çekimler yaparsınız fakar .LOG (slog, dlog, flog vb gibi.) kaydedilen görüntünüz çok daha geniş olan S-Gamut renk alanında kaydedilir. Basitçe açıklamak gerekirse renk gamı ne kadar geniş olursa o kadar fazla renk bilgisi kaydedilebilir ve görüntüleriniz o kadar canlı ve gerçekçi görünür. İşte bizde yıllardır çektiğimiz görüntülerde bu tekniği kullanıyoruz sizlerde işinizi ve Kendinizi Profesyonel anlamda üst seviyeye taşımak için bu Mod Türünü kullanmaya ve denemeler yaparak kendinizi geliştirmeye başlamalısınız. Sizlere Türkçe içerik olarak hiçbir yerde ücret versenizde bulamayacağınız bu detayları aktarmaya çalıştık.

.dLOG Drone ile Video çekimi yapmış olduğumuz görüntüyü bizler manuel olarak işlemekteyiz, Fakat bazı yeni başlayanlar henüz işe ve çekim tekniklerine, aracı editör programlarına aşina olmadığı için LUT Paketleri yani hazır oluşturulmuş Renk ayarlarını görüntülerinin üzerine yükleyerek bizim yapmış olduğumuz çalışma ve tekniğimize erişebilirler önemli olan kendinizi geliştirmeyi sağlamanızdır. Bu makale Türkiye’de sizlere ücretsiz olarak armağan edilmiş en iyi içerik olarak yer edineceğinden şüphemiz yok, imkanımız oldukça sizlere faydalı dökümanlar hazırlayacağız. Sizlerden istediğimiz makalemizi bilgi sahibi olmayan tüm içerik üreticilerine ulaştırmak adına Drone severler için paylaşmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip etmeniz olacaktır.

Konumuza dönecek olursak Öncesi (Log/Gamut) olarak çekilmiş görüntüyü Sonrası (Look Profile) olarak Canlı hale getirmeniz için başlıca gerekenlerden biri ise RENK Mönitörleri yani IPS ekranlarla çalışmanız daha iyi sonuçlar verecektir.

Tüm bu Renk aralıklarını daha Canlı Görmeniz için IPS tabanlı mönitörleri tavsiye ediyoruz.

Makalemizde birçok DRONE kullanıcısının ücretle satın aldığı LUT paketlerini DJI Drone modelleri için birebir tek uygulamada editör programlar üzerinden kullanabileceğiniz indirme dosyalarını ÜCRETSİZ olarak sizlerle paylaşacağız.

Öncesinde yukarıda yer alan Ölüdeniz görselinde .dLOG görüntüleri manuel olarak işlediğimiz Lumetri Color penceresinde bulunan ayarlarımızı paylaşacağız.

Lumetri Color .dLOG için manuel olarak yaptığımız Renk Ayarı

Konumuzun sonuna gelecek olursak özellikle LENS‘leri değişmeyen DRONE ‘larda Renk ayarlarını sınırlı şekilde görüntüye alan NORMAL mod için oluşturulmuş alternatif olan .DLOG çekimi kullandığınızda yapmanız gerekenleri anlattık. İçerik sonunda uyumlu modeller için ÜCRETSİZ paylaşacağımız LUT paketlerini indirip sadece adı verilen DJI DRONE modelleri için .dLOG çekimlerinde kullanabilirsiniz.

LUT paketleri Sadece DJI Drone modelleri için uyumlu olup Windows bilgisayarlarda Adobe Premiere Pro programında kullanılmaya uyumludur. MAC tabanlı bilgisayarlarda Adobe Premiere Pro üzerinden deneme yapılmamış olup kullanıp test eden ziyaretçilerimiz bizimle paylaşabilirler. Öncelik ve uyum sadece Windows üzerinedir.

LUT paketlerini nasıl uygulayacağınız ve yükleyeceğiniz hakkında makale hazırlayıp kısa sürede paylaşacağız

Paylaşmayı ve bizleri Sosyal medyada takip etmeyi unutmayınız.

instagram.com/fethiyekopter
youtube.com/fethiyekopter
facebook.com/fethiyekopter

İndirme Bağlantıları Üzerindendir ve Uyumlu DJI Modelleri aşağıdadır.

Phantom 3 Dlog to sRGB 3DLUT

 • Phantom 3 Professional
 • Phantom 3 Advanced

Phantom 4 Dlog 3DLUT

 • Phantom 4
 • Zenmuse Z3

Inspire 1/Zenmuse X5R Dlog to sRGB 3DLUT

 • Inspire 1
 • Inspire 1 Pro/Raw
 • Zenmuse X5
 • Zenmuse X5R

Linear to D-Log LUT

 • Zenmuse X5S
 • Zenmuse X7

D-Log to Rec.709 LUT

 • Zenmuse X5S
 • Zenmuse X7
Hazırladığımız Video’da farkı görebilirsiniz

Benzer yazılar

28 Replies to “DJI Drone Modelleri için (.dLog) Hakkında Bilgiler ve Gerekli LUT Paketleri”

 1. priligy pill Consistent with its known effects on the nitric oxide cGMP pathway, VIAGRA was shown to potentiate the hypotensive effects of nitrates see DOSAGE AND ADMINISTRATION , CONTRAINDICATIONS , CLINICAL PHARMACOLOGY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2013 - 2020 © Fethiyekopter.com | Tüm Hakları Saklıdır. Kopyalanamaz!
Sohbete Başla
Hoşgeldiniz, Size nasıl yardımcı olabiliriz?