Drone’ları Uçurmadan Önce Batarya Sıcaklığı Ne Olmalı?

Merhabalar değerli takipçilerimiz sizler için ve Drone güvenliği için birkaç tavsiyede bulunacağız, Bunlardan biri Uçuş yapacaksınız ve Batarya sıcaklığının minimum ne olması gerektiğini bilmiyorsunuz, neler yapmanız gerekli makalemizde bundan bahsedeceğiz.

Drone hobisine yeni merak salmış ve Cihaz edinmiş arkadaşların sıklıkla yaşadığı kaza ve kırımları önlemek için dikkate alması gereken en önemli hususlardan bir diğeride Uçuş öncesi Batarya sıcaklığının ne olması gerektiği.

Kullanıcıların bildiği üzere Drone bataryalarında 3-4 veya büyük cihazların pilleri içerisinde daha fazla hücreler bulunmaktadır.

Bu hücreler sizin batarya voltajınızda aniden oluşabilecek değer kayıplarında cihazınızın güvenli şekilde ve uzun süre uçabilmesi adına hücrelendirilmiştir.

Yani Lityum polimer pil daha yaygın sıvı elektrolit yerine bir polimer elektroliti kullanan tekrar şarj edilebilir bir lityum iyon pilidir. LiPo hücreleri, tablet bilgisayarlarda ve birçok hücresel telefon ahizesinde kullanılmak üzere, iletkenliği yüksek yarı iletken polimerler oluştururlar. Bu sayede daha fazla kullanım şekli sunmaktadır.

Örneğin 3.7V gerilime sahip bir hücreli Lipo pil hücre sayısı arttıkça 3.7V ‘unda gerilim değeri artar. Mesela 2S 7.4V 1750Mah 25C bir Lipo pil 1.75A akım vermekte olup bu akım yaklaşık 45dk sürede tüketim sağlamaktadır. 1.75Ax25C=43.75A maksimum verdiği akım değeridir. 45 dk süresinde 1.75A veren pil maksimum şartlardaki verimde 1.8 dk bouyunca 43.75A akım verecektir. Yani pildekiC değeri pilin verdiği akımı belirler bu yüzden önemli bir husustur. Drone, RC Model araçlarda, Laptop, Tablet, Akıllı telefonlarda bu pil tiplerine yer verilmektedir.

Konumuza dönecek olursak Satıcısı olduğumuz ve Türkiye piyasasında en çok tercih edilen Drone modeli olan DJI ürünlerini baz aldığımızda uçuş öncesi mimimum batarya sıcaklığının 22-23 derece olması gereklidir. bunun altında uçuş yapan ve batarya sıcaklığını dikkate almayan kullanıcılar genellikle ani voltaj değer kayıplarından dolayı cihazların kapanarak düşme sonucu kaza kırım yaşadıkları gerçeğidir. bu hususta en çok önemli olan konu bu aralığa çıkmamış cihazların kaldırılıp uçurulmasıdır.

Böyle bir durumda batarya sıcaklığınıza bakmadan Drone uçurursanız örneğin kalabalık bir etkinlik üzerinde ve alt kısımda binlerce insan topluluğu var, cihaz havadan aniden kapanarak düşüş yaşayacak ve kişilere ciddi yaralanmalara sebebiyet verecektir. Bu yüzden iyi ve profesyonel olarak bu hususlara dikkat etmeniz sizin bilinçli bir kullanıcı olmanızı sağlayacaktır.

Bazı durumlarda örneğin Kışın Kar yoğunluğu ve soğuk havalarda da aynı durumlar sıklıkla yaşanmakta ve kazalar daha çok artmaktadır, Bunun önüne geçmeniz için batarya muhafaza edici koruyucu basınç ve sıcaklık soğukluk değerlerinden etkilenme yaşamamak için aksesuar çantalar bulunmaktadır. Lakin bu genellikle uçaklarda ettiğiniz seyahat yanında taşıdığınız DRONE bataryalarınızda oluşacak basınç ile bataryanın zarar görmesinin önüne geçmesi için yapılmış koruma çantası yani kılıf ile güvenliğe alma tedbiridir. Bunun sıcak soğukluk dengesine pek bir etkeni yoktur. Aşağıda sizlere koruma kılıfı örneği ve menüde dikkate etmeniz gerekenleri paylaşıyoruz.

Uçak seyahatlerinde bataryaları basınçtan korumak için yapılmış Kılıf Seçeneği

Bataryalarınızın durumu DJİ GO uygulaması üzerinde Voltaj değeri olarak aktarılmaktadır, Gerekli sıcaklık değerinde örneğin yanyana bulunan 4 hücre varsa ve bu hücrelerin Voltaj değerleri hep aynı yada birbirine yakınsa ve yeşilse bu güvenli uçuş yapabilecek batarya anlamındadır. Fakat Pillerinde bir kullanım ömrü ve durağan zamanlarda oluşacak statiklerden kaynaklı risk durumu söz konusudur.

Şöyleki

Yeşil Renk Güvenli (Kullanılabilir)
Sarı Renk Voltaj Kaybı (Hücrelerin Tükenmesi)
Kırmızı Renk Kritik Pil ( Uçuşa Elverişsiz)

Bahsettiğimiz bu durumda illa ki YEŞİL renk olması sağlıklı pil anlamına gelmez, SARI olmasıda tehlikeli anlamına gelmez, KIRMIZI olan zaten uçmaz, uçsada verimsiz ve riskli olduğundan tavsiye edilmez.

Gerekli olan şartlar

YEŞİL renkte olan 4 hücreli bir bataryada,
4 hücrenin voltaj değerleri
4,02 – 4,03- 4,02- 4,0 gibi aralıklarda ise ve
22-23 derece sıcaklıkta ise ve kullanım oranı yani dolum sayısı 40-45 civarlarında ise bu batarya sağlıklı ve güvenlidir.

Bu hücrelerin dördüde dolum sayısı arttıkça 3,70 cviarlarına kadar düşebilir ve kullanmaya devam edilmektedir, Taki artık ani kritik pil uyarısını uçuş öncesi verdiyse ve 100 dolum sayısına ulaştıysa o pilin ömrü tükenmekte demektir. Hatta bazı piller şişme yaşar ve kullanılmaz hale gelmektedir.

Sizlerin en iyi ve özgün içeriklerden oluşan makalemizle deneyim ve tecrübelerimizden yola çıkarak edindiğimiz bu Türkçe altın bilgileri paylaşmak ve deneyimli İHA kullanıcıları oluşturmak istiyoruz.

Bizleri içeriğimizi yeni güncel makalelerimizi takip etmek istiyorsanız, anında haberdar olmak için lütfen abone olun ve takip ediniz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2013 - 2020 © Fethiyekopter.com | Tüm Hakları Saklıdır. Kopyalanamaz!
Sohbete Başla
Hoşgeldiniz, Size nasıl yardımcı olabiliriz?