Sahte Drone Eğitim Belgesi düzenleyip Kursiyerlerine Verenler Hakkında

Selam değerli takipçilerimiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Drone Eğitimi veren Uçuş okulları arasında vermiş olduğu Evraklar arasına Kendi düzenlendikleri evrakları da ekleyip çok fazla evrak gösterme gibi adi yapıda satış stratejisi ve yalan beyan ile evrakta sahtecilik yapan hala Eğitim vermeye devam eden uçuş okulları içinde görevini kötüye kullanan Eğitmen niteliğinde sahtekarlar mevcuttur.

SHGM bu konuyla alakalı Yetkisini verdiği kurumlara bilgilendirme ve duyurular yapmaktadır. Tarafımızdan tespit edilmiş ve birçok kurumun karşılaşmış olduğu bu evrakları ivedilikle bildirmekle yükümlüyüz.

Sizlerde eğitim aldığınız kurumun sadece SHGM tarafından yetkilendirilmiş olmasına bakmayınız. Önemli olan Eğiticilerin sizlere hangi mevzuat kapsamında Sertifika verdiği ve hangi Talimatta belirtilen Ehliyet ve Evrakları teslim ettiğidir. Eğitici Okullar aracılığı haricinde Şahısların kendi İmza ve Kaşesiyle yapmış oldukları bu evraklar sahte olup gerçeği yansıtmamaktadır. Hiçbir geçerlilik niteliği taşımayan belge isimlerinden bazıları ve duyuruları aşağıda yayınlayacağız.

GEÇERSİZ SAHTE EVRAK İSİMLERİ
-İNSANSIZ HAVA ARACI TİCARİ PİLOT SERTİFİKASI
-HAVADAN ÇEKİM GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ SERTİFİKASI
-İNSANSIZ HAVA ARACI BAKIM ONARIM EĞİTİM SERTİFİKASI

Gördüğünüz bu isimlerde verilen tüm evraklar ve fazlası sahteciliktir. Ayrıca Vergi Levhası olmayan bir Drone kullanıcısı almış olduğu eğitim ile Ticari Kaydı bulunmadan böyle bir sertifika alamaz. Bunlar dolandırıcılıktır. Eğitimi eğitimsiz kişilerin vermesinden doğan bu evrak sahteciliği malesef üzülerek belirtiyoruz ki böyle firmalardan eğitim almış kullanıcıları yanlışa ve yanlış bilgi sahipliğine iletmektedir.

SHGM tarafından Yetkili Uçuş Okulu ve Görevli Eğitmen Pilot Eğitici sizlere sadece şu GERÇEK evrakları vermekle yükümlüdür.

-1 Adet Yeni Kimlik Kartı Boyutunda (Taşınabilir Ehliyet/Lisans Kartı)
-1 Adet Temel Radyo Haberleşme Eğitim Sertifikası

Gerçek Firma ve Deneyimli Eğitmenlerden Gerçek mevzuatlar, bilgiler, ve sertifika alıp gerçek İHA kullanıcı olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmış DUYURU

Yetkili İHA eğitim Kuruluşları, her eğitimin sonrasında eğitim almış kişilere İHA Ticari Pilot Eğitim Sertifikası ve Telsizle (Temel Radyo) Haberleşme Eğitim Sertifikası yayınlamakta ve eğitim alan kişilere takdim etmektedir. Eğitim alan kişiler ticari pilot eğitim sertifikasını, İHA Kayıt Sisteminde ticari pilot lisans başvurusu esnasında ilgili alana yüklemek kaydıyla Genel Müdürlüğümüze sunar. Yetkili Eğitim Kuruluşlarının İHA Ticari Pilot Eğitim Sertifikası ve Telsizle (Temel Radyo) Haberleşme Eğitim Sertifikası haricinde herhangi bir başka sertifika yayınlama sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu sertifikalar haricinde yetkili İHA eğitim kuruluşları tarafından yayınlandığı tespit edilen İHA Bakım Onarım Sertifikası, Hava Fotoğrafçılığı Sertifikası, Havadan Görüntüleme Teknikeri Sertifikası, İHA Bakım Personeli Sertifikası gibi sertifikaların Genel Müdürlüğümüz bünyesinde hiçbir geçerliliği ve gerekliliği bulunmamaktadır.

Resmi Duyuru adresi : https://iha.shgm.gov.tr/public/duyurular?ID=1434776

Gerçek Drone Ehliyeti yansıtan Kart

İNSANSIZ HAVA ARACI TİCARİ PİLOT SERTİFİKASI

Sizlerde bilinçli ve deneyimli Kullanıcılar olmak istiyorsanız, bizleri ve içeriklerimizi Paylaşmayı ve Sosyal medyada takip etmeyi unutmayınız.

instagram.com/fethiyekopter
youtube.com/fethiyekopter
facebook.com/fethiyekopter