Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Merhaba değerli takipçilerimiz, bu hafta ki makalemizde sizlere Drone kullanım alanlarından ayrı İHA eğitimlerinde meteoroloji dersinde de yer alan hava muhalefetleriyle alakalı Drone hava cihazımızı nasıl kullanacağımızdan bahsedeceğiz.
Drone’lar üzerinde kamera taşıyarak başta görüntüleme amaçlı kullanılan cihazlardır, bu cihazların kendi içerisinde suya dayanıklı olan modelleri henüz dünya çapında yeni yeni üretilmeye başlamıştır fakat genel anlamda kullanılan görüntüleme amaçlı tüm drone cihazlarımızın yüzde 99 ‘unda su geçirmezlik, sıvıya dayanıklılık, toz, çamur ve rüzgar durumlarında dayanıklılık ve mukavemet sergileme gücü düşüktür.
İçinde elektronik kartların yer aldığı, bataryaların bulunduğu, pervane motorlarının açık kanallarının olduğu ve kamera ile kamera camının veya cihaz genelinin tamamı itibariyle meteorolojik durumlardan etkilendiğini şuanlık söylemek mümkün.
Çok soğuk havalarda pervanelerin yüksek rakımlarda buzladığı, bataryaların çalışma ısısının derecesi düştüğü için motorları kapatıp drone hava aracını düşürdüğü, kamera camının sis ve soğuk sebebiyle buğulandığını, rüzgarın şiddetli durumlarda fırtına tasvir edilen durumlarda olduğu dönemlerde cihazların uçuş performansını etkileyerek kazaya sebebiyet verme durumları elbette bulunmaktadır.
Haliyle daha sonraki yazılarımızda bahsedeceğimiz nelere dikkat etmeliyiz sorularının devamında ısı rüzgar soğuk yağmur gibi durumlardan daha detaylı bahsedeceğiz.
Öncelikle şiddetli rüzgar durumlarında cihazınız havada çok fazla direnç göstereceğinden sallanmayı dengelemek makssatlı sürekli toparlama işlemi yapacak ve güç tüketimi artacaktır, bazı fırtına gibi şiddetli durumlarda uçurulmaması gerektiğini zaten söylemek mümkündür. Bu gibi durumlarda cihazın düşmesine sebebiyet vereceği için güvenlik maksatlı uçmamanızı tavsiye ediyoruz.
Haricinde yağış, kar çok dondurucu soğuklarda uçacaksanız eğer hava yağış durumu şiddetliyse ne kadar temiz saf suda olsa uçmamanızı, çok fazla yükselmemenizi, yapış şiddeti az veya başlangıç ise illa ki görüntü almak istiyorsanız uçurma durumunuzda hemen sonrası kurulamanızı ve bataryayı çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Dondurucu soğuklarda günlük kullanımda lipo batarya ile enerji sağlayan yakıtsız bu hava araçlarında lipo batarya sıcaklığının en düşük 22 derece civarlarında olmasını öneriyoruz. Batarya ısıtma işlemini ateşe maruz bırakarak değil kuru ortamda ceket veya terlemeyecek bir alanda yapmanız uygundur.
Yazımızın sonuna gelecek olursak, dikkatli şekilde her durumda izin alarak drone uçurabilirsiniz, fakat hava şartlarının uygun olmadığı dönemlerde muhakkak bir bilene danışarak hareket etmeniz yada cihazının önerilen kullanım şartlarına uygun olarak uçuş yapmanızı tavsiye ediyoruz.

FETHİYE DRONE

Sineer | 2012-2024 v6 | Fethiyekopter ® | Fethiye Drone © | DJI MUĞLA | Tüm hakları Saklıdır.

Whatsapp
Hoşgeldiniz,
Size hangi konuda yardımcı olabiliriz.