Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Merhabalar Değerli okurlarımız, İHA ‘lardan ve kapsamların bahsetmiştik, Birde SİHA ‘lara değinelim bugün ki yazımızda, SİHA’ların genel özellikleri ve kullanım alanlarından bahsedelim, Türkiye’de SİHA var mıdır bu konuları ele alalım.
SİHA ‘lar Silahlı İnsansız Hava Aracı anlamına gelmektedir, görev süresi itibariyle yakıtlı, uzun menzil ve yüksek uçuş süresi alanında faaliyet göstermektedir. Faydalı yük taşıma özelliği kapsamında Uydu ve yer istasyonu bağlantısıyla uzaktan kontrol edilmekte, kamera görüntüleme birimleri ve ateşli patlayıcı silah taşımaktadır.
Ülkemizin kendi bünyesinde bir çok SİHA üretimi, ar-ge’si, ve gelişen teknolojiyle birlikte yeni modellerin projelendirilmesi yapılırken, operasyonel faaliyet ve harekatlarda kullanılmaktadırlar.
Türkiye Silahlı İHA üreten 8 ülke arasına girerek bu alanda büyük bir güç haline gelmiştir. Ülkemizde Yerli üretim insansız Silahlı İHA olarak faaliyet gösteren ve sayısı gün geçtikçe artan ara araçlarımız mevcuttur.
Yaklaşık görev süreleri minimum 24 saat havada kalabilmesi ve ikmal ile arttırılabilir olup lazer güdümlü akıllı mühimmatlar taşımakta, termal ve zoom özellikli kameralar ile görüntüleme yapabilmektedir. Kanat açıklığı 20 metre, yerden yükseklik 4 metre, önden arkaya şeklinde 12 metre uzunluklara sahiptirler. Sabit kanatlı yapı itibariyle uçağa benzeyen SİHA’lar askeri alanda büyük bir güç teşkil etmektedir. Dahili 500 kilogram harici 1000 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi bulunmaktadır.

FETHİYE DRONE

Sineer | 2012-2024 v6 | Fethiyekopter ® | Fethiye Drone © | DJI MUĞLA | Tüm hakları Saklıdır.

Whatsapp
Hoşgeldiniz,
Size hangi konuda yardımcı olabiliriz.